A cöliákia vagy lisztérzékenység elkülönítendő az egyéb, táplálék okozta allergiás megbetegedésektől, így például a búza- vagy gabonaallergiától. A vérvétellel végzett vizsgálatok pozitivitása erős gyanút támaszt a cöliakia fennállására, azonban a diagnózishoz a vékonybélből vett biopsziás anyag szövettani vizsgálata is szükséges.
Jelentkezzen be online glutén érzékenység vizsgálatra
Mindennapi táplálékunk a liszt, a kenyér és tésztafélék alapanyaga, de emellett számos ételünkben jelen van. Bizonyos emberek érzékenyek a gliadinra – a búza, rozs, árpa egyik fehérjéjére, ami a lisztérzékenység oka. A gliadint a glutén érzékeny beteg szervezete nem tudja megfelelően feldolgozni, vele szemben az immunrendszer ellenanyagokat termel, ami a szervezetben autoimmun folyamatot indít el. A gluténérzékenység életen át tartó megbetegedés, megszüntetése jelenleg nem lehetséges, azonban gluténmentes étrenddel tünetmentesség és egészséges teljes élet érhető el.
Cöliákia esetében a gliadin okozta elváltozások középpontja a vékonybél, de számos egyéb szervben is okozhat elváltozást. A vékonybél bolyhainak teljes pusztulását okozza, aminek következménye súlyos felszívódási zavar, betegségi tünetek kialakulása.
Lisztérzékenység vizsgálata a SpeedMedical pontokon!
A cöliákia autoantitest vizsgálatakor kapott pozitív eredmény esetén a vékonybélből vett biopsziás anyag szövettani vizsgálatával diagnosztizálható a gluténérzékenység.
Az alábbi gluténérzékenységgel összefüggő vizsgálatok érhetőek el, beutaló nélkül, akár azonnal:
Vizsgálat | Ára |
Cöliakia specifikus antitestek: tTG IgA/IgG meghatározás /SYNLAB (9 nap) | 10 010 Ft |
Cöliákia HLA vizsgálat (DQ2 és DQ8) /GENOID szájnyálkahártyából |
40 950 Ft |
A vizsgálatra való felkészülésről olvassa el betegtájékoztatónkat.
A vizsgálatok az alábbi SpeedMedical pontjainkon érhetők el
FONTOS! Ha valaki hosszabb ideje nem fogyaszt glutént, a lisztérzékenységre szenzitív antitestek nem mutathatók ki a véréből. Nemcsak a vérvétel során, hanem a gyomortükrözésnél is könnyen álnegatív eredmény születhet, mivel gluténmentes étrend mellett a vékonybél bolyhok regenerálódnak.
Cöliákiai genetikai vizsgálata során (HLA, genoid) ha az eredmény pozitív, vagyis a HLA-DQ2/DQ8 gén kimutatható, jelentheti azt is, hogy az illető csak hordozója a génnek, ez azonban nem jelenti a betegség megjelenését is egyben.
A szakorvossal átbeszélt klinikai tünetek és a szerológia eredménye mellett a lisztérzékenység diagnózisához az endoszkópos vizsgálat eredménye nyújtja a harmadik fontos információt. Ha minden vizsgálat negatív eredménnyel zárul, ám a betegnek mégis panaszai vannak, akkor a kezelőorvos javaslatára megkezdheti a gluténmentes étkezést és figyelni, hogy tapasztal-e javulást. Amennyiben igen, akkor nem-cöliákiás gluténérzékenység a diagnózis.
Az ételallergiát el kell különíteni az étel intoleranciától és bár a tünetei igen közeliek, nem keverendő össze az autimmun lisztérzékenységgel.
Ételallergiával és intoleranciával kapcsolatosan az alábbi vizsgálatok érhetőek el SpeedMedical pontjainkon:
A SpeedMedical vérvételeit, vizsgálatait asszisztensek végzik, akik szakmai hatásköre a vizsgálatok elvégzésére terjed ki, nem terjed ki a vizsgálatok meghatározására, kivizsgálás indikálására, diagnózis felállítására és az eredmények interpretálására - ezek jogszabály és szakma szerint szigorúan orvosi hatáskörök.