Az EKG – azaz elektrokardiográfia a szív elektromos tevékenységét vizsgálja. Különös előkészületeket nem igénylő, fájdalommentes vizsgálat, papírszalagra rajzolt görbék formájában jeleníti meg a szív működését. Vizsgálható vele a percenkénti szívverések száma, azok szabályossága, ritmuszavarok, de egyéb ingervezetési zavarok is. Az EKG az a vizsgálati módszer, ami önmagában is diagnosztikus értékű, mivel a legtöbb szervi betegség is különféle EKG-eltérésekkel jár. Segítségével igazolható a szívinfarktus, illetve koszorúér-betegség.
Bejelentkezés EKG vizsgálatra
Mi az EKG vizsgálat célja?
Bejelentkezés EKG vizsgálatra
Akkor végzünk EKG vizsgálatot, amikor a szív működéséről szeretnénk pontos képet kapni. A szív összehúzódása elektromos inger hatására jön létre. A szív ingerületvezető rostjain keresztül jut a szívizomsejtekhez az inger a szinusz csomóból. Ezt az elektromos aktivitást vizsgálja az EKG diagnosztikai rendszere (12 elvezetéses EKG vizsgálat). Átfogó képet ad a szív elektromos működéséről ez a több irányból történő megfigyelés, mivel minden elvezetés külön szögből látja azt. Segítségével megfigyelhető, hogy szabályos-e az ingerület útja, van-e benne zavar vagy elakadás.
Mit mutat meg az EKG?
Minden szívdobbanásnál - a szívizom összehúzódásakor a szív elektromos jeleket bocsát ki, melyek felfoghatók a testen elhelyezett elektródákkal. Az EKG görbe alakja segít a helyes diagnózis felállításában, mivel a normálistól eltérő mintázat utalhat betegségekre.
- szívmegnagyobbodás
- veleszületett szívhibák
- szívritmuszavar
- szívizom károsodás
- szívbillentyű rendellenességek
- szívkoszorúér betegség
- szívroham, infarktus
- tüdőembólia
Mikor ajánlott EKG vizsgálatot végeztetni?
Az alábbi tünetek jelentkezésekor célszerű EKG vizsgálatot végeztetni:
- magas vagy alacsony vérnyomás
- mellkasi fájdalom, bizonytalan mellkasi panaszok
- erős szívdobogás
- nehézlégzés
- fulladás
- szédülés, gyengeség - esetleg eszméletvesztés
Hogyan készüljön az EKG vizsgálatra?
Különösebb előkészületre nincs szükség, gyógyszerszedés esetén tájékoztatni szükséges a kezelőorvost. Veszélytelen a vizsgálat, fájdalommal nem jár.
Hogyan zajlik az EKG vizsgálat?
A páciensnek a hátán kell feküdnie a nyugalmi EKG vizsgálat közben, a törzsére és a végtagjaira pedig meghatározott színkód szerint elektródákat helyeznek. Az elektródák másik vége a készülékhez csatlakozik, mely alkalmas a szív elektromos jeleinek feldolgozására. A szív által keltett elektromos impulzusok az EKG készülékbe vezetődnek, a jeleket felerősíti a készülék, majd a jelek a feldolgozás után tárolódnak, végül pedig papírszalagra rajzolt görbék formájában jeleníthetők meg.
Nyugodt pozícióban kell maradni, nem lehet mozogni, beszélni.
Jó ha tudja!
Vannak olyan betegségek, amelyeknek az EKG-n kimutatható jelei csak terhelésre jelentkeznek, ezért előfordulhat, hogy fizikai aktivitás szükséges az EKG görbe felvételéhez.
Nyugalmi EKG vizsgálat ára: 5 500 Ft
EKG vizsgálat az alábbi SpeedMedical pontunkon érhető el:
A SpeedMedical vérvételeit, vizsgálatait asszisztensek végzik, akik szakmai hatásköre a vizsgálatok elvégzésére terjed ki, de nem terjed ki a vizsgálatok meghatározására,kivizsgálás indikálására,diagnózis felállítására és az eredmények interpretálására-ezek jogszabály és szakma szerint szigorúan orvosi hatáskörök.